Male čipkarice i drugaši na otvorenju izložbe hrvatske čipke

U petak, 6.5.2023., u zgradi Općine Primošten s početkom u 17h, izveden je prigodni program otvaranja izložbe hrvatske čipke.

Osim domaćina, Udruge primoštenskih čipkarica Pekljica, predstavnika općine Primošten, predstavnika Šibensko- kninske županije, učenika OŠ Primošten iz sekcije čipkarica i učenika 2. razreda, program su uveličali i gosti iz raznih krajeva naše domovine. Gosti su bili iz: Lepoglave, Paga, Sikirevaca, Splita, Trga kod Ozlja, Krašića i Križevaca.

Više pod opširnije.

Hrvatska čipka je uvrštena kao vrijedno blago naše tradicije.

Sekcija malih čipkarica naše škole, već nekoliko godina vrijedno radi i nastavlja ovaj prelijepi običaj čuvanja naše baštine. Oni i nekolicina učenika 2.r su se predstavili kratkim programom, u kojem su predstavili stare igre, brojalice, napjeve i kola primoštenskog kraja. Uz dječicu nastupila je i klapa Capocesto.

Posjetitelji izložbe su mogli vidjeti prekrasne primjerke čipke, izrađenih na različite načine: čipka na iglu, čipka na batiće, čunčana i šivana čipka.

Nakon otvaranja, u holu je održan i prigodni domjenak. Izložba je otvorena do nedjelje, 7.svibnja.

Također, u subotu 6. svibnja su male čipkarice naše škole, zajedno s mentoricom Lorentom Gracin, sudjelovali u snimanju emisije HRT, posvećene čuvanju narodnog blaga i čipkarstva.

Čuvajmo naše običaje.

Bez njegovanja i prenošenja običaja iz prošlosti na današnje generacije, nema ni budućnosti.

Učiteljica Jadranka Bašić

FOTO-GALERIJA

objavio: Marin Marinov   datum: 7. 5. 2023.