Glavni urednik Hrvatskog pravopisa Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje je dr. sc. Željko Jozić koji je je ujedno i ravnatelj Instituta. Dio njegove uvodne riječi možete pročitati ovdje.
Ova objava namijenjena je svima onima koji žele što pravilnije govoriti i pisati standardnim hrvatskim jezikom. Naročito je korisna učenicima u svladavanju relativno složenih pravila, a koja su opisana u odjeljku Pravila.
Kliknite na poveznicu web stranice Hrvatski pravopis Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, nakon čega birate sadržaj Pravila, Rječnik ili Pojmovnik.
IZ UVODNE RIJEČI GLAVNOG UREDNIKA…
Potaknut višegodišnjom neujednačenom pravopisnom praksom na svim razinama, a osobito u školstvu, te zbog uzastopnih zahtjeva stručne i opće javnosti za donošenjem jedinstvenoga pravopisa kao ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje u lipnju 2012. godine izložio sam Znanstvenomu vijeću ideju pisanja jedinstvenoga pravopisa hrvatskoga jezika koji bi načinili znanstvenici Instituta, a zatim bi bio upućen svim hrvatskim jezikoslovcima te kulturnim, znanstvenim, obrazovnim i medijskim ustanovama i svim govornicima hrvatskoga jezika na javnu raspravu. Nakon javne rasprave odobrilo bi ga Znanstveno vijeće i bio bi javno dostupan na mrežnim stranicama.
Znanstveno je vijeće prihvatilo taj prijedlog, a 15. travnja 2013. godine radna inačica Hrvatskoga pravopisa dana je javnosti na jednomjesečnu javnu raspravu na mrežnim stranicama Instituta. Više od 400 jezikoslovaca, stručnjaka različitih profila i zainteresiranih govornika hrvatskoga jezika poslalo je svoje komentare i prijedloge izmjena pojedinih pravopisnih pravila. Pravopisno je Uredničko vijeće brojne prijedloge potpuno ili djelomice prihvatilo. Nakon nekoliko tematskih sjednica Znanstvenoga vijeća, na kojima su se usuglašivala pravopisna pravila, Znanstveno je vijeće Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje 4. lipnja 2013. godine prihvatilo konačnu inačicu Hrvatskoga pravopisa i on je 27. lipnja 2013. godine postavljen na mrežnoj adresi pravopis.hr kao javno dobro svih govornika hrvatskoga jezika.