U Saboru svečano dodijeljene „Nagrade Ivan Filipović“ za 2015. godinu

U Hrvatskom saboru svečano su dodijeljene „Nagrade Ivan Filipović“ za značajna ostvarenja u odgojno-obrazovnoj djelatnosti za 2015. godinu. Nagrade ovogodišnjim laureatima uručili su potpredsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner, ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Pavo Barišić i predsjednik Odbora za dodjelu "Nagrade Ivan Filipović" Andro Krstulović Opara. Dodijeljene su dvije nagrade za životno djelo i trinaest godišnjih nagrada.

„Nagradom Ivan Filipović“ za životno djelo nagrađeni su dr. sc. Diana Garašić (Agencija za odgoj i obrazovanje, Zagreb) u području srednjeg školstva te prof. dr. sc. Mira Čudina-Obradović (Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) u području znanstvenoga i stručnog rada.

U području predškolskoga odgoja i obrazovanja godišnjom državnom „Nagradom Ivan Filipović“ nagrađeni su: Minja Jeić, prof. (Dječji vrtić Vrbik, Zagreb), dr. sc. Gordana Lešin (Dječji vrtić Milana Sachsa, Zagreb), Seka Gnječ (Dječji vrtić Ploče), Božena Kuštre (Dječji vrtić Trešnjevka, Zagreb).

U području osnovnog školstva godišnjom državnom nagradom nagrađeni su: dr. sc. Kata Lučić (Agencija za odgoj i obrazovanje, Zagreb), Marina Sabolović (Osnovna škola Luka, Sesvete), dr. sc. Nedjeljko Marinov (Osnovna škola Primošten, Primošten), Elizabeta Trepotec Marić (Osnovna škola „Ivan Lacković Croata“, Kalinovac), Milica Vlainić (Osnovna škola „Petar Zrinski“, Čabar).

Godišnjom državnom „Nagradom Ivan Filipović“ za 2015. godinu u području srednjeg školstva nagrađeni su: Petar Mladinić (V. gimnazija, Zagreb) te Autorski tim - skupina nastavnika i stručnjaka: Inge Belamarić, prof. dr. sc. Jasna Jeličić Radonić, prof. dr. sc. Bruna Kuntić-Makvić, Tonći Maleš.

U području znanstvenoga i stručnoga rada nagrađeni su: prof. dr. sc. Damir Agičić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) te doc. dr. sc. Vjekoslava Jurdana (Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli).

Čestitavši ovogodišnjim dobitnicima „Nagrade Ivan Filipović“ ministar Barišić je naglasio: „Ovaj svečani trenutak ujedno je i prilika da u ime Ministarstva znanosti i obrazovanja odam i javno priznanje i zahvalnost svima koji su tijekom svoje profesionalne karijere u odgojno-obrazovnoj djelatnosti postigli iznimne rezultate trajne vrijednosti.“ istaknuo je ministar Barišić zaključno naglasivši važnost obrazovanja i učitelja za razvoj društva u cjelini. „Obrazovanje je nacionalno blago, a kvalitetan i motiviran učitelj čuvar i promicatelj toga blaga te jamstvo uspjeha i napretka u obrazovanju. Učitelj je taj koji ostvaruje poticajno okružje prepoznaje i prihvaća potrebe i interese djece, učenika i studenata nastojeći u njima razvijati i podržavati otvorenost i kreativnost duha i intelekta kako bi se u njihovim najboljim danima pretočili u znanje i vrijednosti koje su okrenute čovjeku, a na dobrobit društva u cjelini.“

Preuzeto sa MZOS

Ravnatelj OŠ Primošten Dr. sc. Nedjeljko Marinov započeo je svoj profesionalni put nakon školovanja kao učitelj i nastavnik u nekoliko osnovnih i srednjih škola Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije. Od 1992. do 2006. godine obnašao je dužnost ravnatelja Osnovne škole kneza Branimira u Donjem Muću, a od 2006. godine ravnatelja Osnovne škole Primošten.

U svom radu polazi od uvjerenja da uređeni i sigurni prostori pružaju uvjete za kvalitetan odgojno-obrazovni rad i motiviraju učenike i učitelje pa je preinakama i dogradnjama školskih zgrada poboljšao uvjete rada za učenike i učitelje. U tu svrhu osmišljeni su i mnogobrojni i raznoliki programi i sadržaji koji su mogli zadovoljiti interese skoro svih učenika. Temeljna zadaća bila je jačati svijest o vlastitim vrijednostima, izgrađivati samopoštovanje te suradnjom s drugim školama naučiti prihvaćati različitosti.

Kao ravnatelj Osnovne škole Primošten uspješno je valorizirao mogućnosti i vrijednosti primoštenskoga kraja koristeći baštinu kao nositelja ukupnoga rada u projektima njegovanja tradicionalnoga graditeljstva, maslinarstva, vinogradarstva ili očuvanja primoštenske čipke, surađujući pritom s različitim udrugama i ustanovama. Stručna i znanstvena postignuća, osmišljene projekte i modele unaprjeđivanja odgojno-obrazovne prakse izlagao je na mnogobrojnim stručnim skupovima, radionicama i predavanjima.

Ravnatelj OŠ Primošten Dr. sc. Nedjeljko Marinov bio je pokretač i predsjednik organizacijskoga odbora znanstveno-stručnog skupa Školstvo na prostoru Dalmatinske zagore: Školstvo – nasljeđe za budućnost. Izabran je u nastavno zvanje predavača na Odjelu za stručne studije Sveučilišta u Splitu i na Veleučilištu u Šibeniku.

objavio: Iva Bakotić   datum: 11. 1. 2017.

« Ožujak 2024 »