Završna svečanost XVIII. literarno-likovnog natječaja "Poj riči materinske"

POJ RIČI MATERINSKE, 15. ožujka 2024.

Jezik sȃm crta svoj portret u riječima koje izgovaramo. Kada s njim šetamo ulicom, on je i korak, i pločnik, i misao, i šetač. Izvan njega je neizrecivo. Izvan njega smo mi. Izvan njega je svijet. K. B.

Zvoni i odzvanja po osamnaesti put u našoj školi POJ RIČI MATERINSKE. Uvijek u pokretu riječi uvijek žive. Svoju ljubav prema jeziku iskazali su mnogi pjesnici. Svoju ljubav prema jeziku, likovnoj umjetnosti, glazbi, pokretu, glumi i plesu iskazali su mnogi učenici zajedno oblikujući završnu priredbu.

Priredba je započela himnom, pozdravnim riječima i pjesmama Školskog zbora.  Predstavile su se Primoštenske čipkarice koje brinu o očuvanju primoštenske čipke, njegovanoj hrvatskoj tradiciji. Udruga Krč, sa svojom sekcijom Mali folklor, predstavila se prikazom narodnih običaja, a  Kulturno- umjetnička udruga Andrija Matijaš-Pauk iz Marine došla je u našu školu, na našu završnu priredbu, sa svojim mandolinskim orkestrom i mlađom folklornom skupinom. Učenici su otpjevali  dalmatinske pjesme uz zvukove mandolina. Mlađa dječja skupina izvela je splet marinskih kola te dječje igre i brojalice. Bilo je tu tradicijskih plesova iz Zagorja i Prigorja u izvedbi učenika iz Gornje Stubice i Tavankuta. U glumi i krasnoslovu iskazali su se učenici iz Cernika i naše škole. Klara Žagmešter i Domina Lukšić, učenice koje su nagrađene za svoj literarni rad, pročitale su svoju pjesmu, a učenica naše škole i voditeljica programa Viktorija pročitala je pjesmu Gren prati pijate (uč. Laren Golub).

Priredba je završile Šuljavicom, primoštenskim kolom, a ovo kratko izvješće ja završavam stihovima velike Vesne Parun koji mogu biti poticaj za stvaranje svim sadašnjim i budućim mladim umjetnicima.

Ja ljubim jezik svoj,

kolijevku sunčana smilja.

U travi nemirnoj

grgolji rijeka od milja.

Gordana Pulić, prof.

objavio: Iva Bakotić   datum: 17. 3. 2024.