PLAVA EKO PATROLA - 18. 1. 2020. održana radionica "Koliko jako gazimo svoj svijet"

Više pod opširnije.

Dana 18. siječnja 2020. održana je prva radionica pod nazivom „Koliko jako gazimo svoj planet“ u prostoru OŠ Primošten.

Radionici je prisustvovalo 18 mladih patrolaša (učenika 5. - 8. razreda), koordinator Krešimir Crljen i naša učiteljica – volonterka Amalija Pancirov.

Radionica je odrađena kroz osam aktivnosti kojima je cilj razvijati zajedništvo i timski rad kod učenika istodobno ih učeći različitim metodama zaštite okoliša.

Prva aktivnost bila je odlična podloga za dalje, djeca su bila jako zainteresirana, bacanjem loptice su se predstavili  i kazali što ih je privuklo da se priključe patroli.

Druga aktivnost je bila čisti primjer kako svijet funkcionira, tako su i patrolaši u prvom krugu pokupili sve flomastere sa tla, ali kad sam im objasnio bit igre i što flomasteri u biti predstavljaju te kroz refleksiju, u sljedećim krugovima uvijek su ostavili dovoljno zelenih i plavih flomastera, tako da ocjenjujem da su shvatili poantu aktivnosti.

U trećoj aktivnosti razgovarali smo o ekološkom dugu i kakve to ima posljedice za budućnost u kojoj će upravo njima taj dug doći na naplatu.

U četvrtoj aktivnosti patrolaši su u informatičkoj učionici svatko za sebe izračunavali svoj ekološki otisak i bili su neugodno iznenađeni kad su vidjeli koliko su negativni njihovi rezultati.

U petoj aktivnosti kotača posljedica patrolaši podijeljeni u grupe prema zadanim temama bazirali su se na probleme vezene uz turističku sezonu u  Primoštenu i uvidjeli su da uz sve one pozitivne stvari turizam nažalost ima i svoju negativnu stranu, naročito za okoliš u kojem živimo.

U šestoj aktivnosti patrolaši su sjedili u krugu i na na post-it papiriće su zapisivali prijedloge kako će smanjiti svoj ekološki otisak, te su dogovorili da će u sljedećih godinu dana kupovati manje odjeće i da će pokušati što više smanjiti plastični otpad od stvari koje nose u školu.

U sedmoj aktivnosti „Zar je to moguće?! trebalo je malo vremena da patrolaši shvate kako lopticu progurati duž njih svih u jednoj sekundi, ali metodom pokušaja i pogrešaka na kraju su u tome uspjeli što im je bilo jako drago.

Osmu aktivnost nažalost nismo uspjeli realizirati do kraja, ali se nadam da ćemo je završiti prilikom jedne od sljedećih radionica.

Krešimir Crljen, prof.

Program sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Stajališta izražena u ovom fotoalbumu isključiva su odgovornost Udruge za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Argonaute i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Priloženi dokumenti:
Izvjesce_s_prve_edukativne_radionice.doc (88.00 KB)

objavio: Iva Bakotić   datum: 23. 1. 2020.

« Ožujak 2024 »