NARODNA MUDROST

U utorak 15. 9. u 11 sati u prizemlju Knjižnice Jurja Šižgorića proglašeni su pobjednici na natječaju za najbolju poslovicu uz rođendan Jurja Šižgorića.

Najboljima su proglašene i nagrađene naše učenice petoga razreda, Domenika Bakotić i Marijeta Matić.

Više pod opširnije.

U utorak 15.9. u 11 sati u prizemlju Knjižnice Jurja Šižgorića proglašeni su pobjednici na natječaju za najbolju poslovicu uz rođendan Jurja Šižgorića.

Najboljima su proglašene i nagrađene učenice petoga razreda, Domenika Bakotić i Marijeta Matić.

Zadatak im je bio pronaći i napisati zanimljivu narodnu poslovicu. Poželjno je bilo da do poslovica sudionici natječaja dođu istraživanjem, a ne prepisivanjem s interneta. Domenika i Marijata su zabilježile sljedeće poslovice:

Tko laže za tebe, lagat će i protiv tebe.

Ruzina se na vata na zlato.

Mekano je krilo materino.

Srdunici – manje u guzici.

Ne treba raditi isto što i ostali, treba raditi ispravno.

Vidila baba muhu na tornju, a tornja ne vidila.

Juraj Šižgorić središnja je ličnost šibenskoga humanističkog kruga 15. stoljeća i jedna od najznačajnijih ličnosti kulturne povijesti čitavoga naroda. Najpoznatiji je starohrvatski pisac i pjesnik, a njegova knjiga pjesama i elegija (Georgii Sisgorei Elegiarum et carmieurem libri tres, Venecija 1477.) prva je tiskana knjiga jednoga hrvatskog pisca. Grobnica mu se nalazi u katedrali sv. Jakova. Bio je zadivljen narodnom mudrošću, pjesmama i folklorom: prvi je sakupljao naše narodne poslovice i prevodio ih na latinski jezik.

Gordana Pulić, prof.

objavio: Iva Bakotić   datum: 16. 9. 2020.