Dani Osnovne škole Primošten - KAMISHIBAI - 6. 5. 2019.

Više pod opširnije.

Foto-galerija

Kamishibai je tradicionalni način pripovijedanja priča koji svoje korijene vuče iz dalekog Japana. Izvorno je njegov prijevod „papirnato kazalište“. Oblik je umjetnosti koji kombinira usmene, vizualne i tiskane mehanizme pismenosti. U prošlosti je njegova funkcija bila zabavljati djecu diljem ulica Japana i uz to, prodajom slatkiša zaraditi za život. Kamishibai pripovjedač na svojem biciklu prevozio bi drvenu kutiju koja bi služila kao pozornica i preko nje dramatizirajući izvodio priče za djecu. Priče su bile slikane formirajući velike slikovne kartice koje bi se izmjenjivale s desna na lijevo te umetale jedna iza druge. Slike su bile ručno ilustrirane i predstavljale su autorski vrijedna umjetnička djela. Tekst se na karticama zapisivao na poleđini svake slike. Kamishibai nije još jedna od vrsta dječje književnosti, on nije još jedna ilustrirana priča. Kamishibai predstave se izvode i namijenjene su okupljanju zajednice te slušanju većeg broja publike. Oblik je kao takav dugo živio na ulicama Japana do trenutka pojave televizije kada on ostaje samo uspomena i vrijedna kulturna baština.

Kamishibai pripovjedanje našim prvašićima predstavila je danas učiteljica Amalija Pancirov kroz priču „Mišje vjenčanje“.

objavio: Iva Bakotić   datum: 6. 5. 2019.

« Ožujak 2024 »